Které regály budou pro váš sklad nejlepší? Zajímejte se hlavně o kvalitu

Kovové regály ve skladu

Vybavujete-li nový sklad, věnujte dostatek času a pozornosti výběru regálů. Právě ty se totiž stanou základem skladu a jejich kvalita i životnost je tak zásadní.

Regály vybírejte dle jejich rozměrů a nosnosti, která by nikdy neměla být překračována. Pokud ale zvolíte nekvalitní, levnou variantu, mohou se regály časem zřítit i bez překročení nosnosti.

Jaké typy regálů seženete?

Můžete vybírat z různých materiálů, a to především v případě polic. Ty se vyrábějí například ze surové či laminované dřevotřísky, ale i z plastu či dřeva. Skutečně odolnou a univerzální variantou jsou ale kovové regály. Odolávají mechanickému poškození, snadno se čistí a nabízejí dlouhou životnost. Kromě materiálu je třeba se zamyslet i nad typem regálu, který bude vyhovovat právě vašim potřebám.

Specializované zboží?

Mezi specializované typy patří konzolový regál. Ten se hodí pro uskladnění podlouhlých materiálů, jako jsou třeba plastové trubky, lišty nebo latě. Regál poskytne dostatečnou oporu po celé délce zboží a umožní i jeho snadné vyjmutí. Servisy či obchody s pneumatikami zase ocení speciální regál na pneumatiky.

Klasikou je pak policový regál, který umožňuje uskladnění různého typu zboží, ať už v boxech, krabicích či pytlích nebo bez nich. Jde o samostatně stojící regály, které spolu nebývají propojené a nabízejí možnost úpravy výšky polic. A potřebujete-li lehčí zboží na policích i přemisťovat, uvažujte o regálu na kolečkách. Právě pojízdný regál využijete nejen pro uskladnění, ale i občasnou přepravu položek.

Paletové regály se hodí do velkých skladů

Větší provozy, kde se zboží či materiál skladuje na paletách, se neobejdou bez paletových regálů. Jde o regály, jejichž rozměry jsou přizpůsobeny klasickým paletám a mívají také vyšší nosnost než jiné varianty. Vyberte model, který dovoluje změnu výšky polic pro případ objemnějšího zboží.

Palety ve skladu

Práce s paletami ale vyžaduje vhodnou manipulační techniku. Pomohou různé paletové a vysokozdvižné vozíky. Oblíbenou variantou je pak regálový zakladač, který nabídne bezpečný přehled o nákladu při jeho zakládání i vykládání.

Nejpokročilejší variantou, kterou můžete do svého skladu pořídit, je chytrý regálový systém. Jde o konstrukci z regálů, kdy jsou jejich řady přisunuté k sobě a není tak třeba vytvářet uličky. Nemusíte se totiž se zakladačem fyzicky dostat ke každé polici. Regálový systém vám pomocí plošiny zvané shuttle sám podá paletu, kterou zrovna potřebujete. Palety postupně doveze na jedno vybrané místo, kde je převezmete prostřednictvím zakladače.

Nebojte se automatizace

Hledáte-li ideální regály pro svůj sklad, vyhněte se levným a nekvalitním variantám, které nemusejí zboží udržet. To platí obzvlášť v případě palet. Chytrý regálový systém tvořený kvalitními prvky s dlouhou životností zrychlí a zefektivní skladové procesy. Navíc umožní skladování většího množství položek na stejné podlahové ploše. Příkladem takového pomocníka je Radioshuttle.