Jak zefektivnit využití plochy ve skladu? Přečtete si následující tipy

Tento krátký článek vám pomůže urovnat si myšlenky v případě, kdy je vám je současný sklad malý. Je určený všem, kteří pro svůj business využívají jakoukoliv formu skladování zboží na paletách. Využívá reálné zkušenosti z téměř 30-leté praxe v oblasti logistických řešení.

EAB paletový výsuv v praxi. Špičková ergonomie a bezpečnost. Na malém prostoru zvýšíte vychystávací kapacitu vašeho skladu.

Klíčové otázky pro efektivnější sklad

Možná vás to překvapí, ale zřejmě vůbec první otázku, kterou je dobré si položit je KAM PATŘÍM? Vysvětlím. Jsem ten, který skladování využívá, anebo skladování nabízím ostatním? Motivace pro větší nebo lepší sklad jsou u obou skupin zcela odlišné. Ti, kteří skladování využívají, mají zájem využívat co nejmenší plochu, aby snížili své provozní náklady. A ti, kteří skladování nabízí, mají zájem využít plochu co nejlépe, aby maximalizovali svůj zisk.

Druhý podstatný “filtr” je zpravidla CHARAKTER A MNOŽSTVÍ SKLADOVANÉHO ZBOŽÍ (Stock Keeping Unit = SKU). A selektivita, kterou si vůči němu můžete dovolit. Potřebuji se nezbytně dostat kdykoliv ke každé paletě zvlášť, anebo skladuji také položky ve větších množstvích? Vychystávám z palet, anebo skladuji celopaletově?

Když k předchozímu filtru dokážete přidat i obrátkovost jednotlivých SKU, můžete si vyrobit sami jednoduchou analýzu skladu a potřeb.Ta vám pomůže zjistit jak na tom vaše potřeba většího skladu je, který typ zboží převládá, a jaká technologie by pro vás mohla mít smysl.

Skladovací technologie podle přístupu k paletám

O tom, že víte jak velký je váš sklad a jaká má omezení se nemá smysl zmiňovat. Pro vás je přeci stále malý. Obecně vzato ale máte vždy v podstatě kostku, kterou chcete mít buď větší (někdy to skutečně jinak nejde), anebo lépe využitou.

Základní typy skladovacích technologií podle přístupu k paletám

Selektivita přístupu bude nakonec to kritérium, které vás povede jednotlivými alternativami. Anebo je omezí. Následující jednoduchá tabulka vám pomůže v orientaci.

Základní typy skladovacích technologií podle přístupu k paletám
EAB Push Back GTS v praxi. Zvýší kapacitu vašeho skladu. Vyhledávaný pro skladování např. vysokých břemen. Nebo palet horší kvality.

Základní typy skladovacích technologií podle přístupu k paletám

Selektivita přístupu bude nakonec to kritérium, které vás povede jednotlivým

Pár rad na závěr k výběru regálového systému

Velmi pravděpodobně bude vaše řešení obsahovat kombinaci výše uvedených technologii a techniky. Záměrně zde neuvádím alternativy typu speciálních zakladačů a zakladačových sil, to je skutečně velmi specifické téma.

Než se vrhnete do hledání dalších prostor nebo shánění stavebního povolení na rozšíření haly, zkuste zjistit jestli je váš současný prostor využitý dostatečně efektivně. Možná, že tipy, které jsem v tabulce uvedl, vám pomohou vaše skladování zefektivnit a ušetří vám tak vaše investiční náklady. Třeba vás to bude stát investice do úpravy nebo obměny skladovací technologie, anebo techniky. Ale v takovém případě to bude vždy podstatně levnější než investice do větších či nových prostor.